Görkem, Şan ve Valhalla! Jotun

28 Temmuz’da Sundered adlı yeni oyunu çıkacak olan, Thunder Lotus Games adlı oyun firmasının ilk oyunu Jotun. Oyunda ölmüş olan Thora adında viking kadını oynuyoruz. Thora’nın en büyük isteği, savaşçıların gittiği yer olan Valhalla’ya gitmek. Savaşta ölmediği için kendisine açılmayan Valhalla kapılarını, farklı alemlerdeki Jotun (İskandinav mitolojisinde dev) olarak adlandırılan devleri yenerek, Odin’e kendisinin Valhalla’ya girmek için yetkin savaşçı olduğunu kanıtlayarak açmaya çalışıyor.

asd

Oyunda her alemdeki Jotun ile savaşmadan önce, bulmaca yaptığımız, az sayıda düşmanla savaştığımız, gezindiğimiz ve keşfettiğimiz pek zorlu olmayan her alem üzerinde iki ayrı Rune bulduğumuz göreve çıkıyoruz. Aynı zamanda bunu yaparken, hikaye akıyor ve alemlerdeki mitolojik öğelerle karşılaşıyoruz. Her alemde, İskandinav mitolojisiyle de bağlantılı şekilde çeşitli tanrısal güçlere kavuşuyoruz. Diğer yandan haritalarda canımızı arttırmak için Ithunn’un elmalarını topluyoruz, Mimir ise canımızı ve özelliklerimizi yeniliyor. Oyuna İskandinav mitolojisinin öğeleri hem hikaye ile, hem de oyunun mekaniğine güzel bir şekilde yedirilmiş. Alemlerin merkezi, Ginnungagap (söylemesi baya güzel), yani zaman ve mekanın ötesinde başlangıçtan beri var olan boşluk, hem alemler arası geçişler için oyuna güzel koyulmuş, hem de sanatsal tasarım olarak Thora olarak tanrılar ve sonsuzlukta kendini kanıtlamaya çalışan savaşçı kadının hissini özellikle vurgulayıp iyi veriyor. Aynı zamanda bunu, her alemin Jotun’u ile savaşırken, insanın küçük olma hissini, tasarımı üzerinden veriyor.

xd.png

Tasarımından söz etmişken, oyunda önemli yer kaplayan sanatsal tarzını da söylemek gerekli. Her alemin kendine özgü farklı etmenleri üzerinden oynanışı varken, çizimleri ve tasarımı da aynı şekilde devlere (Jotun) ve alemlere özgün şekilde tasarlanmış. Yer yer alemlere dair güzel manzaralar ve mitolojik öğeler etkileyici çizimlere sahip. Bu atmosfer üzerine de oluşturulmuş oyunun soundtrack albümü, oyun deneyimini geliştiriyor.

Jotun, temeline İskandinav mitolojisini alan, oyunun sanatsal tasarımından, şarkılarına ve oynanışına kadar farklı bir deneyim sunun bir oyun. İskandinav mitolojisi etmenleri, oyuna iyi yedirilmiş ve baş karakter Thora’yı oynarken her şeyiyle oluşturulan atmosfer bu hissi oyuncuya aktarıyor. Eğer bunlar ilginizi çekiyorsa, şans vermeniz gereken, keyifli bir oyun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: