Arcade Fire – Everything Now | Detaylı Bakış

Kanadalı indie rock grubu Arcade Fire, 28 Temmuz’da beşinci stüdyo albümü Everything Now’ı yayınlandı. Arcade Fire şimdiye kadar çıkardığı dört albümde de başarılı işler çıkarmıştı. Bu yazıda ise yeni albümüne detaylı olarak bakacağız.

Albüm, ilk olarak Everything Now (continued) adlı şarkıyla başlıyor. Burada devamlılık sözü albüm adına iki anlama geliyor. İlk olarak ikinci şarkı Everything Now’a geçişi simgeliyor. İkinci olarak ise, albümün son şarkısı da Everything Now (continued) ismini taşıyor. Ek olarak son şarkıda, ilk şarkının üzerine eklenmiş bir kısım var. Ancak burada devamlılık, albümün belli bir sonu olmadığını gösteren sonsuz bir döngü yaratıyor.

Zaten ilk şarkıda, sözleriyle bir döngüden söz ediyor. Sonrasında ise farklı birçok insan sesinin birbirine karıştığı ve hızlıca geçen bir şekilde yaşam döngüsünün geçişini dinliyoruz. Ardından bağlantılı bir şekilde albümün ikinci şarkısı Everything Now geliyor. Bu şarkı için The Sacred Egg tarafından yönetilen klip yapılmış. Klip, albümün ilk şarkısıyla başlayıp ikinci şarkıya geçiyor.

Win Butler bu şarkıyla ilgili olarak; yaşanılan dönemde insanlığın internet aracılığıyla doğru, yanlış ya da sahte olarak birçok bilgiye çok kolay olarak ulaşılmasını ve bunların insanları sarmalaması üzerine olduğunu söylüyor. Yaşanan olaylardan, haberlerden, sanatsal içeriğe kadar birçok şeyin tüketim hızının dönemsel olarak geldiği boyutu ve bunun olumlu ve olumsuz çıktıları olduğunu, ancak olumlu / olumsuz bir şey olmasının ötesinde, insan yaşamının yeni yolu olduğunun farkındalığını vurguluyor.

Every inch of space in your head
Is filled up with the things that you read
I guess you’ve got everything now

Burada da yukarıda Win Butler’ın söylediğini net olarak görüyoruz, bilgilere çok kolay ulaşılması, ancak bu bilgilerin hepsinin nitelikli ve doğru olmayışı üzerinden, yanlış ve sahte bilgi kirliğinin etkisi üzerine yergide bulunuyor grup. Aynı zamanda tüketici sabırsızlığını, şarkının nakarat bölümünde de görüyoruz.

(Everything now!) I need it
(Everything now!) I want it
(Everything now!) I can’t live without
(Everything now!) I can’t live without
(Everything now!) I can’t live
(Everything now!)

Looking for signs of life
Looking for signs every night
But there’s no signs of life

Albümün üçüncü şarkısının klibi, Mayer/Leyva tarafından yönetiliyor. Bu şarkı ismiyle de anlaşıldığı üzere, ‘anlam arayışı’ üzerine. Ancak bunu, ‘havalı’ takılan / takılmaya çalışan gençlerin, verimsiz anlam arayışlarının nafile olması üzerine anlatıyor. Havalı da görünmekle bağlantılı şekilde, klibin bir noktasında da gördüğümüz şekilde, farklı farklı sahte spiritüel şeyler üzerinden manasız arayışı anlatıyor.

Albümün dördüncü şarkısının klibini, Tarik Mikou yönetiyor. Şarkının girişinde, suçu veya hatayı kendinde arayıp çözüm aramak yerine, babasını veya başkasını suçlayıp gerçekten kaçmayı, kendi olmamayı anlatıyor. Tam bu konu üzerine, Rocky’nin oğluyla tartıştığı şahane sahne, bu konuyu iyi anlatıyor. Rocky’nin konuşmasında da olduğu gibi, şarkıda da ipleri ele almaktan ve hayattan gelecek darbeleri kendisinin karşılamasından bahsediyor.

Saying God, make me famous
If You can’t, just make it painless
Just make it painless

Darbelere karşı olan pes etme davranışını, burada medya ve kültürün algısal olarak yarattığı zengin, ünlü olma gibi dayattığı şeyler üzerinden anlatıyor. Şarkıda Régine Chassagne’in vokal olarak katkısı, pes etme üzerine yakarışı anlatmakta yerinde olmuş.

Beşinci şarkısı ‘Peter Pan’, adından da anlaşılacağı üzerine, Peter Pan’den esinleniyor. Tabii bu esinlenmenin kaynağı önemli, Win Butler, bu şarkıyı sözleriyle birlikte babası hastayken yazıyor. Albüme göre, bence yazım, beste ve bütünlük açısından biraz daha zayıf kaldığını söylemeliyim.

Chemistry’i anlatmak için doğrudan, şarkının başlangıç kısmındaki sözleri atmak lazım.

I got the money, and I got the time
I got a secret, gonna make you mine

Burada olduğu gibi, şarkının genel olarak sözlerine de yayılan bir şekilde, param ve gücüm var seni istiyorum benim olacaksın, ne yapsan nafile üzerine kurulu. Hem albüm içerisinde, hem de tek başına bu şarkının da Peter Pan gibi, sözlerden ziyade, bütün olarak ve yaratıcılık yönünden zayıf kaldığını düşünüyorum.

All your money is already spent on it
All your money is already spent
Infinite content

Albümün 7. ve 8. şarkıları Infinite Content ve Infitine_Content ortasına bilerek yerleştirilmiş benzer şarkılar. Everything Now şarkısında vurgulanan sınırsız tüketim, tüketim açlığı ve sınırsız tüketilen içeriklerin bireyi sarmalamasıyla benzer. Bu konuya değinirken, aynı zamanda mizahi bir yönleri de var. Bu mizahi yönünü hem sözsel olarak görüyoruz, hem de Infinite_Content şarkısına geçtiğimizde, aynı şarkıyı sadece tarz olarak Country şeklinde söylenmesi üzerinden dinliyoruz. Bence albümün ortasında güzel bir dokunuş olmuş bu ikili şarkı.

Albümün 9. şarkısı Electric Blue klibi Cousin Club tarafından yönetiliyor. Albümün diğer klipleriyle kıyaslandığında, aralarında en zayıf bu olmuş. Şarkı olarak vokalde Régine Chassagne’yi görmek güzel, ancak Creature Comfort vokal kullanımı buradakine göre daha başarılıydı. Şarkı genel olarak kadının ilişkisi üzerinden, kafa karışıklığını ve arayışlarını anlatıyor. Şarkı söz yazımı olarak fena değil, bütünde genel olarak Arcade Fire şarkılarına göre ortalama bir iş olmuş.

Albümün 10. şarkısı Good God Damn, Creature Comfort şarkısında yazdığım nedenlerle boğuşup pes edip, intihara meyilli olan kızın hikayesini devam ettiriyor. Yer yer şarkıya doğrudan göndermeler de yapıyor, “Put your favourite record on baby –
And fill the bathtub up”.

She dreams about dying all the time
She told me she came so close
Filled up the bathtub and put on our first record

Creature Comfort şarkısındaki bu sözler üzerine, bu şarkıda sert bir dille, istediğin bu mu şeklinde yaklaşıyor şarkının başında. Sonrasında ikna etme hamlesi olarak, belki tanrı varsa ve seni yarattıysa, sen önemli ve biricik olmalısın şeklinde vazgeçirmeye odaklanıyor.

Maybe there’s a good God, damn
Could there be a good God? damn

Put your money on me
If you think I’m losing you, you must be crazy
All your money on me
I’m never gonna let you go, even when it’s easy

Albümün 11. şarkısı Put Your Money On Me geldiğimizde, albüm boyunca birçok yerde farklı kullanımlarını gördüğümüz para ve tüketim temalarını görüyoruz. Paranın verdiği güç ve özgüven algısı, paranın insan üzerinde etkileri ve özellikle bu şarkı üzerinde ilişki üzerinden bireyde nasıl bir yozlaştırma etkisinin olduğunu gösteriyor. Albüm içinde düşünürsek tüketimin, içeriği ve paranın farklı yollardan işlenmesi açısından, söz yazımıyla da birlikte şarkının albümde iyi bir yeri var, fena bir şarkı değil, zayıf kalanların arasından sıyrılıyor.

 

You say I can’t see the forest for the trees
So burn it all down, and bring the ashes to me

Albüm Everything Now (continued) kapanmadan / sonsuz döngüsüne girmeden önce. 12. şarkı We Don’t Deserve Love geliyor. Söz yazımı açısından albümün en özenli ve yaratıcı şarkılarından biri olmuş. İyi besteye sahip ve bütün olarak ortaya çıkan eser gayet başarılı. Albümün geneline yayılan depresif temayı yoğun olarak görüyoruz bu şarkıda, aynı zamanda ilk ve son şarkıda sonsuz döngü üzerinden gördüğümüz yolculuk burada somut bir şekilde de yansıyor, ‘eve gitme’ üzerinden tekrarlayan döngü.

I’m in the red again
No space in my head again
We can just pretend
We’ll make it home again
From everything now

Albümün son şarkısı aynı sözlere, ilk şarkıdaki sözlere bu eklemeyi yaparak ani bir bitişle son buluyor. Belli bir kapanıştan ziyade, albümün verdiği tekrarı ve döngüyü anlatıyor.

Arcade Fire, şu ana kadar çıkardığı albümlerde belli bir kaliteyi tutturmayı hep başardı. Bu albümü de fena değil, belki genel olarak diğer albümlere göre kıyasladığımızda o kadar etkileyici değil, biraz daha altında kalıyor, ancak yine de iyi bir albüm olmuş.

Son olarak albüm için albümün de ismiyle aynı olan Everything Now adlı sahte firma yarattılar. Bu firma albümün temasıyla da bağlantılı bir şekilde, şarkıların isimleri üzerinden sahte ürün satış broşürü oluşturdular. Yaratıcı ve güzel çalışma olmuş.

Örnek olarak;

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: