Geç Dönem Ergenlik Çatışmaları – Ghost World

Daniel Clowes, 1961 yılında Chicago’da doğuyor. Kendisi temelde çizgi roman ile uğraşsa dahi, aynı zamanda senaryo yazarlığı da yapıyor. İyi gözlemci olmasıyla da birlikte, doğduğu yerin etkilerinin önemini eserlerinde görüyoruz.

Çizgi roman konusunda iki önemli döneme ayrılıyor kariyeri. Farklı birçok kısa hikaye içeren kitabı Eightball ve Eightball’da yazdığı hikayeleri genişletip ayrı olarak bastığı Eighthball sonrası dönemi. Burada yazacağım Ghost World çizgi romanı da, ilk başta kendisine Eightball içinde yer buluyor, sonrasında ayrı olarak 1997 yılında genişletilerek çıkartıyor. Ghost World çizgi romanı, aynı zamanda 2001 yılında, Terry Zwigoff tarafından yazılıp yönetilen, Clowes’un da bu senaryo yazarlığında katkısı olduğu filmi çekiliyor.

Beni hep “cool” görünmeye çalışmakla suçluyo… “herkes cool görünmeye çalışıyor dedim ben de. Ben sadece başarılıyım…” Ne yani bi’ sürü insan kötü görünmeye mi çalışıyo?  – Enid

Ghost World dilimize KaraKarga Yayınları tarafından kazandırılan, Aslı Perker tarafından çevrilmiş, çizgi roman edebiyatında geç ergenlik dönemini konu alan önemli bir eser.

Çizgi romanda kendi dönemiyle de bağlantılı şekilde X jenerasyonu geç dönem ergenlerini konu alıyor. Farklı farklı kişiliklere sahip olan birçok bu jenerasyondan insanla karşılaşıyoruz, güzel bir dönemsel anlatımla birlikte farklı birçok insan anlatılan hikayede önemli rol oynuyor. Tabii özellikle geç dönem ergenleri Enid ve Rebacca adlı liselerini yeni bitirmiş iki kıza odaklanıyoruz. Enid ve Rebacca’nın hem bireysel bazda özellikleri, hem de arkadaşlıklarının yapısı anlatılan hikayede çok önemli. Yukarıda da dediğim gibi Clowes karakter oluşumu, çizim, yazım vb. birçok açıdan iyi bir gözlemci olduğunu gösteriyor, sonradan söylediği şekilde örnek olarak hikayenin geçtiği bölgenin kendi yaşamıyla ve Enid karakterinin de doğrudan kendisinden esinlendiğini söylüyor.

Kabul et, Dünya üstündeki her erkekten nefret ediyorsun! – Rebecca – Hiç de değil. Ben sadece şu gıcık, girişken, bohem bozuntusu sanat okulu öğrencilerinden nefret ediyorum. – Enid

Enid ve Rebacca, lisenin bitimiyle birlikte boşluğa düşüyor, arkadaşlıklarının ne olacağı ve gelecekte ne yapacakları üzerine yeni bir çatışma doğuyor aralarında ve kendi içlerinde. Amaçsızca etrafta dolanıyorlar, aynı zamanda gelecek kaygıları, arkadaşlık ilişkileriyle çatışıyorlar, çizgi roman ilerledikçe yaklaşımları da değişim gösteriyor. Kararsızlık önemli bir noktada bu iki karakter için, yer yer yapmacık arkadaşları, yaşamını her yönden planlamış farklı farklı insanlarla karşılaşıyorlar ve bunlar üzerinden kararsızlıkları veriliyor.

Yapmacıklık demişken, bu iki karakterin özelliklerinden de bahsetmek lazım, bunun üzerinden de Clowes’un Ghost World yazımı için Salinger’in Çavdar Tarlasında Çocuklar romanı etkilenmesini de yazacağım. Kitapta iki karakter de, özellikle Enid, olaylara yaklaşım ve temelde karakterizasyon olarak Holden Caulfield karakterinden esinlenme taşıyor. Özelliklerine gelirsek, iki karakter de alaycı, ancak bu alaycılık şekli dönemsel etki üzerinden güzel işlenmiş. Çünkü iki karakterin alaycı tavrı, içi temellendirilmemiş, ‘havalı’ görünmeye dayanan söylemler üzerinden. Benzer şekilde bu iki karakterde dönemsel olarak da bağlantılı şekilde hayata ve herkese karşı söylenme hali, zeki ve havalı görünme şeklini iyi yansıtmış Clowes. Aynı zamanda karakter olarak Enid daha alaycı, bağımsız ve farklı çizilirken, diğer yandan Rebecca yaşıtlarına daha benzer şekilde ve daha sıradan oluşturulmuş.

Son olarak çizgi romanda Clowes’un kendine yaptığı Cameo’dan söz edeyim. Özellikle Enid’in Holden tarzı alaylı dilini çok görüyoruz zaten, aynı şekilde yer yer karakterinde olan yaratıcı yönü de gördüğümüz mizah var. Araya iyi mizah yerleştirmiş Clowes, aynı zamanda kendini Enid’in alaycı diline teslim ederek de ayrı mizah katmış. Enid’e Clowes’un gerçek hali hayallerindeki süper yakışıklı erkek olarak çıkmayınca tepkisi baya eğlenceliydi. Kitapta önemli yer tutan şarkılara başka bir yazıda özel olarak yer vereceğim, bu yazıyı ise Aimee Mann’ın Bachelor No. 2 or, the Last Remains of the Dodo albümünde yer alan, bu çizgi romandan esinlenip yazılan Ghost World şarkısıyla bitiriyorum.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: